Zásady pěstování

Květináče

Z praktického hlediska jsou vhodnější plastové květináče. V keramických nádobách je obtížné zajistit optimální vlhkost. Důležité je zajistit dostatečný odtok přebytečné vody z květináče - odtokové otvory musí být dostatečně velké.

Substrát

Substrát musí být především propustný, tj. musí snadno propouštět vodu. Substrát na kaktusy můžeme koupit, nebo namíchat svůj. Ideální je smíchat zahradní zeminu, rašelinu a říční písek v poměru 1-1-1. Je dobré přidat např. i antuku, hlavně na dno květináče - vznikne drenáž. Takto namíchaný substrát však není příliš výživný, proto musíme občas do zálivky přidávat živiny (hnojivo).

Umístění

Kaktusy vyžadují hodně slunečního světla a proudění čerstvého vzduchu. Také je musíme chránit před dlouhotrvajícím deštěm. Vhodné proto může být umístění venku pouze se skleněnou stříškou.

Vegetační doba - vegetační klid

Vegetační doba je čas, kdy kaktusy rostou. Tato doba začíná v květnu. Ve skleníčku však můžeme mít kaktusy již od dubna. S první zálivkou ale musíme počkat na stabilní teplé počasí, ranní teploty by neměly klesat pod 5 °C. Další zálivky provádíme vždy až po úplném vyschnutí substrátu. Během největších veder můžeme na čas (asi na měsíc) se zálivkou přestat úplně. Zhruba v půli srpna můžeme zahájit druhou polovinu vegetační doby. Poslední zálivku plánujeme podle počasí, asi koncem září. Kaktusy musí před zimováním důkladně vyschnout.

Vegetační klid - zimování - začíná s nástupem prvních ranních mrazíků. Kaktusy po tuto dobu nerostou, nepotřebují světlo, vlhko ani teplo. Nejlépe uděláme, když kaktusy na zimování přesuneme na tmavé místo, kde neklesá teplota pod nulu a nestoupá nad 15 °C. Vyšší teplota kaktusy nutí k růstu a nedostatek světla pak způsobuje různé deformace jejich těl. Kaktusy nezaléváme!

 

Zdroj:

Uvedené zásady pěstování jsem čerpala převážně z knihy:

Pavel PAVLÍČEK, Libor KUNTE: Nová kniha o kaktusech. DONA, České Budějovice, 2000.

Tímto tuto knihu doporučuji každému, kdo chce začít kaktusařit.